Náš příběh

Oba pocházíme z opačných konců republiky, Jarda z Vrchlabí, Romana ze Šumavy. Seznámili jsme se v Praze a pokračujeme spolu v Krkonoších. Rozhodli jsme se vytvořit něco společného, co nás bude spojovat, bavit a živit.

Jarda se vždy pohyboval v pohostinství a tak volba padla na kavárnu, která v dolní části Benecka (Štěpanické Lhotě) chyběla. Kavárna, která bude oživovat tradice. Interiér jsme vytvořili tak, aby se tady hosté cítili dobře a mohli objevovat zapomenuté časy.

V prostorách kavárny je také umístěna výroba originálního výrobku z Krkonoš, perníku PUMPRNIKL.

PUMPRNIKL - pro nás to byl perník, který známe od babičky Rybenské z Chotěvic. Perníky nám dělala jako dětem, přidávala do nich žaludovou mouku, hotové mazala švestkovým povidlím a sypala vlašskými ořechy. Říkala jim "pumprník".

Naše krkonošská kavárna Kycol, kterou jsme provozovali na Benecku, se stala místem klidu a odpočinku. Hosté kavárny si vždy chtěli odnést něco s sebou a většinou to byly naše domácí borůvkové koláče. A tak jsme přemýšleli, co jim nabídnout, aby mohli "něco přivézt s sebou". Mělo to být něco původního, co oživí staré časy. Něco, co si mohou odnést s sebou jako dárek.

A vzpomínka na babičku nám byla inspirací a podnětem ke hledání. 

Sbírka receptů Krkonošská kuchařka od autora Jiřího Marholda zmiňuje recept na původní perník "pumprnikl": "Za každých, i těch nejskromnějších poměrů si v chudém a šetrném kraji, jako jsou Krkonoše a Podkrkonoší, lidé snažili osladit chvíle sváteční také perníkem. Z doby 1335 se uvádí řada druhů perníků, který se už dostal "na hora" a tam se pekl... Roku 1849 se na Vysocku začal dělat "pumprnikl", perník z pšeničné mouky známý ještě donedávna (jako např. pardubický perník). Dával se do něho med a kromě toho sirob."

A vymysleli jsme. Perník vyrobený podle upraveného receptu na krkonošský perník z 18. století. Jedná se o slepovaný kulatý perník. Do těsta se přidává (podle upraveného receptu) šípkový karamel, žaludová a rakytníková mouka. 

Velmi si ceníme hodnocení, které jsme pro výrobek získali.

Patříme do rodiny regionálně vyráběných výrobků a i jejich prodej směřujeme pouze do oblasti Krkonoš a Podkrkonoší.

Název výrobku, autentičnost inovovaného tvaru a hravého balení jsou kryté zápisem ochranné známky.